hacamat nedir

Kupa terapisi nedir?
Bardak çekme, kupa çekme olarak bilinen kupa terapisi, küçük bir kabın kullanımıyla cildin yüzeyine vakum oluşturularak yapılan geleneksel bir tedavi şeklidir. Nispeten ucuzdur ve invaziv (girişimsel) değildir. Günümüzde kupa terapisi, akupunktur noktalarına uygulanmaktadır.

Genelde geleneksel Çin Tıbbı ile ilişkilendirilmesine rağmen, kupa terapisi yüzyıllar boyunca ayurveda tıbbında, Arap tıbbında (El-Hijama), Mısır, Antik Yunan ve Roma şifa uygulamalarında kullanılmıştır.

Kupa terapisinin ilk kayıtlarından biri, Han Hanedanlığı’nın mezarı içinde bulunan eski bir kitap olan Bo Shu’da bulunmuştur. Batı tıbbının öncüleri sayılan Galen ve Hippocrates de kupa terapisini kullanmış ve teşvik etmiştir.

Kupa terapisi, kan akışını harekete geçirmek için kısmi bir vakum oluşturmak amacıyla ısıtılmış bir kapağın deriye uygulanmasıyla olur.

Günümüzde artık cam bardaklar kullanılmaktadır, ancak daha eski zamanlarda bambu, metal veya topraktan yapılmış bardaklar yaygın olarak kullanılmaktaydı.

Vakum, alkole batırılmış ve tutuşturulmuş bir pamuklu çubuğun bir kaba sokularak kabın ısıtılması ve içindeki oksijenin alınmasıyla cilde hızlıca kapatılır. Kupa cilde uygulanır (genellikle sırt ve omuzlar üzerinde) ve kupa soğurken bir vakum oluşur. Bir bakımdan, kupa terapisinin etki mekanizmaları akupunktur ile örtüşmektedir.

Hacamat terapi nedir ?
Modern fizik teadvi yöntemlerinden olan cupping(kupa)terapi son yıllarda dünyada ve ülkemizde tamamlayıcı ve geleneksel tedavi uygulamaların dan birisi olarak popüler olmuştur ve dünyanın farklı bölgelerinde konvansiyonel tedaviye cevap vermeyen ya da kronik hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmaktadır.
Kupa tedavisi farklı şekillerde uygulanmakla birlikte temel olarak yaş(hacamat) ve kuru kupa tedavisi olarak yapılmaktadır. Her iki uygulamada da kupalar negatif basınç oluşturarak cilde yerleştirilmekte ve cilt altında extraselüler alanda yeni oksijenli kan için yer açmaktadır .Yaş kupa(hacamat) tedavisinde cilde çizikler atılarak kan dışarı alınmaktadır.

BİLİMSEL ARAŞTIRMALARDA HACAMAT TEDAVİSİ

Hacamat, hastalıkları önleyici ve iyileştirici bir tedavi yöntemidir. Kan dolaşımını artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun çeşitli hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Hastalıkların %60’ına sağlıksız kan dolaşımı neden olur. Yani hayati bir sistem için en doğru çözüm Hacamat’tır. Damar tıkanıklıklarını aşmak için inanılmaz bir tedavi yöntemidir. Bu mekanizma sayesinde toksinler ve metabolik atıklar ortadan kalktığı için, çeşitli hastalıkları tedavi etmek mümkün olur.

Yurt dışında 300 olgu üzerinde yapılan araştırmalarda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştir:

**Yüksek kan basıncı yani hipertansiyon olgularinda, kan basıncı normale düştü.
**Düşük kan basıncı yani hipotansiyon siz konusu olduğunda, kan basıncı normale yükseldi, tarama hacamati sanki vücudu resetledi.
**EKG de kalp ritminin düzenli aralıklı hale geldiği görüldü.
**Azalmış kan akım hızı normal hale geldi.
**Kırmızı kan hücrelerinin sayısı (eritrositler) normalleşti.
**Kansızlık sonrasında, hemoglobin seviyeleri normale yükselmiş, sonuçta oksijen transfer aktivitesi ve etkinliği artmıştır.
**Beyaz kan hücrelerinin az olduğu vakalarda %60 ‘ında artmış ve normal sınırlar içinde kalmıştır.
**Akciğer hastalığı, romatizma ve kronik enfeksiyonu olan kişiler de hızla iyileşme görülmüştür.
**Karaciğer hasarı olan olgularda, karaciğer enzimleri makul sınırlar içine girmiştir.
**Kan şekeri yüksek olguların, %83,75’inde kan şekeri düzeyi normale geldi.
**Kandaki urik asit miktarı vakaların %66,66’sında düştü.
**Kolestrol düzeyleri ve trigliserid yağ düzeyleri %75 oranında düştü.
**Demir düzeyleri normal sınırlara geldi.
**Kandaki urik asit miktarı, vakaların %80’inde düşmüştür.
**LDH’de olguların %93,75’i normale döndü.

Hacamatın faydaları nelerdir ?

Hacamat, vücudun dışarıya atamadığı toksinlerin, ağır metallerin, kullanılan ilaçların ve hormonlu gıdaların vücutta bıraktığı kalıntıların temizlenmesine yardımcı oluyor.
Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücut direncini artırıyor.
Ödem atımına yardımcı oluyor.
Kan üretimi ile görevli organları uyarıyor, beyin fonksiyonlarını canlandırıyor.
Boyun ve bel fıtığı, eklem ağrıları, kalp, karaciğer ve psikolojik hastalıkların tedavisine destek oluyor.
Görme kabiliyetini artırıyor. Unutkanlığı ve dikkat eksikliğini tedavi ediyor.
Damarları temizliyor, kolesterolü düşürüyor.
Kısırlık, üreme problemleri, cinsel zayıflık gibi sorunların tedavisinde kullanılıyor.

Hacamat nasıl yapılır ?

Hacamat yapılacak bölge belirlendikten sonra deri iğne yardımı ile çok minik delikler açılır. Delik açılan derinin üzerine vakumlu bir bardak konularak kirli kandan arındırılıyor. Hacamat kliniklerde olduğu kadar evde de yaptırılabiliyor. Hacamat yaptırdığınız kişinin işin uzmanı olduğundan emin olmayı sakın ihmal etmeyin.

Ne zaman yapılır ?

İslami gelenekte kupa tedavisi Peygamber Hz. Muhammed (S.A.V.)’in bir geleneği olarak kabul edilmektedir. Kupa tedavisi genel iyilik hali ve bazı özel durumları tedavi etmek için önerilmektedir. Bu özel durumlarda kupa tedavisi uygulaması için özel bir gün ya da zaman yoktur!!! ve gerekli olduğu zaman uygulanmaktadır.
Ancak genel iyilik hali için hicri ayın ikinci yarısındaki “üç tekli günde” yapılması uygun olmaktadır. Bununla ayın ikinci yarısındaki tekli günlerde (15, 17 19, 21, 23, 25, 27. günler) yaptırılması da uygun olur.
Kupa tedavisinden önce oruç tutmaya, diyet uygulamaya ya da kan sulandırıcı ilaç hariç, ilaçların kesilmesine gerek yoktur.

Vucudun Hangi Bölgelerine Yapılır?

Genelde sırt bölgesinden uygulama yapılsa da , yaptıran kişinin hastalığına, şikayetine göre baş bölgesi ve vücudun diğer akupunktur noktalarına da uygulanabilir. Ancak uygulama yapılacak bölge doktor tarafından belirlenmelidir.

Genllikle Hangi Hastalıklara Uygulanır?
Bağışıklık sistemi güçsüzlüğü
Kronik yorgunluk(Halsizlik), Tembellik
Kısırlık
Prostat ve Cinsel zayıflık
Hormon bozukluk
Yumurtalık hastalıkları
Obezite
Baş ağrısı, migren
Hipertansiyon
Şeker Hastalığı
Ayak burkulması ve morarma
Kas-iskelet hastalıkları (bel ağrısı, boyun ağrısı , omuz ağrısı, romatizma, osteoartrit)

Hacamatı kimler yaptıramaz ?

Hacamat çok faydalı bir tedavi yöntemi olsa da uzmanlar herkesin yaptırmasını doğru bulmuyor. Kalp pili olanların, panik atan sorunu yaşayanların, kan tutanların, kemoterapi görenlerin, aşırı heyecanlı olanların, organ nakli olanların ve hamilelerin hacamat yaptırması önerilmiyor.
Ayrıca, Kanama bozukluğu hastalığı olanlara, kansızlığı olanlara, ileri evre kalp ve böbrek yetmezliği olanlara,kanser hastalarına,2 yaş altı ve 60 yaş üstü insanlara yaş kupa(hacamat)önerilmemektedir

Hacamatın zararları var mı ?

Hacamat bilinçsiz kişiler tarafından yanlış tedavi şekilleri ve hijyenik olmayan ortamlarda yapılırsa pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabiliyor; cilt enfeksiyonları, cilt yaraları ve morlukları, ağrı ve acı.

Genel Etkileri Nelerdir ?

Kaslarımızı gevşetir.
Manevi hayatımıza renk katar.
Vücudumuzun herhangi bir yerindeki hatta damarlardaki sertlikleri geçirir.
Tüm ağrıları kökünden keser (migren, bel boyun fıtığı gibi).
Uykusuzluk gecelerimize son verir birde sinirimizi yatıştırır.